Pep Guardiola: génius s darčekom na koučovanie a zvyk hádať

Manažér sa uzamkne vo svojej kancelárii, aby študoval videá tímu strednej tabuľky celé hodiny a objavil sa druhý deň, aby mu poskytol podrobnú analýzu toho, kde by sa mohol nájsť priestor.

Kolín nad Rýnom urobil život obtiažne s päťčlennou obranou a 10 mužmi za loptou v štadióne Allianz Arena.Ale priestory sa začali otvárať presne v oblastiach, ktoré Guardiola mapoval na stretnutí tímu. Bayern plne využil na zničenie návštevníkov 4-0, pričom jeden dlho podávajúci člen tréningového personálu sa triasol jeho hlavu na vedľajšej strane, neuveriteľný úsmev na tvári. “Pep, je to génius,” povedal ten istý klubový klub o dva mesiace neskôr, keď opísal príklad pozornosti Guardiola k detailu. Existuje nespočetné podobné anekdoty, ktoré hovoria o profesionálnom odhodlaní 44-ročného človeka pretože sa vtákajú v bavorskom hlavnom meste v lete roku 2013. Porozprávajte sa s niektorým z bývalých šampiónov na paneli Bayernu alebo dokonca so zamestnancami, ktorí si môžu pozrieť výcvikové ihrisko vyšších tímov z ich jedálne a všetci muži dobrovoľne nikdy nevidel manažéra tak brilantný ako Guardiola v práci.Facebook Twitter Pinterest “Pravidelní zamestnanci, ktorí si môžu pozrieť výcvik z vyšších tímov zo svojej jedálne, na človeka dobrovoľne, že nikdy nevidel manažéra ako brilantného v Guardiole v práci.” Fotograf: Michaela Rehle / Reuters

p> Praktické stretnutia sú rozmanité a intenzívne, tím hovorí len o tom, že nie sú poučné.Ďalší vplyvný úradník Bayernu, ktorý nie je náchylný k prehnaniu, povedal Observerovi, že “Guardiola si myslí o futbale a rozumie machináciám hry na takej hlbokej úrovni, že nikto nemôže nasledovať.” Stredopoliar Toni Kroos pracoval pod Jürgenom Klinsmann, Louis van Gaal, Jupp Heynckes, Carlo Ancelotti a Rafael Benítez, ale aj on nedávno povedal, že Guardiola, jeho manažér v Bayernu v rokoch 2013-14, “bol najlepší tréner, aký som kedy mal, pokiaľ ide o jeho futbalové nápady plány na hranie proti sebe a predstavenie riešení pre vlastný tím. “Trofej liga majstrov unikla Španielovi v Mníchove, ale klub bol mimoriadne spokojný s vývojom tímu na futbalový ekvivalent modelu Terminator II : môžu zmeniť tvar podľa vlastného uváženia, prispôsobiť sa akejkoľvek situácii a zbaviť svojich protivníkov mnohými spôsobmi. Neustále taktické požiadavky na svojich hráčov, najprv prehnané a pozoruhodná pracovná rýchlosť bez lopty viedlo k mnohým z ktorých dosiahli úrovne, ktoré neboli zaznamenané skôr.David Alaba sa stal jedným z najlepších svetových hráčov na hodinkách Guardiola, obranca Jérôme Boateng sprejuje 60 metrových bodov a presadzuje Thomas Müller teraz rozkazuje deväť čísel. “Pokryté bitom. Pre všetky svoje očarujúce, prístupné správanie mimo štadión, Guardiola preukázal väčšiu údržbu a ťažko pracovať, než sa predpokladalo. Stále sa nedokázal vyrovnať s firemnou kultúrou, ktorá vidí, že kľúčové osobnosti sa často zaoberajú dôkladnou výmenou názorov. Na druhej strane Bayern nechápe, prečo často poslal asistentov alebo poradcov, aby vzniesli dôležité otázky s predstavenstvom, namiesto toho, aby s nimi priamo hovorili.Nedostatok otvorenej komunikácie vyvolal nedôveru na oboch stranách, a to najmä od letného turné po Číne. Manuel Pellegrini z Manchestru hovorí úprimne o Pep Guardiola. Viac inak úspešná cesta skončila na veľmi mrazivom znamení, keď predseda klubu, Karl-Heinz Rummenigge, neškodne poznamenal, že život v Bayernu bude pokračovať aj vtedy, keď manažér neobnovil svoju existujúcu zmluvu po júni 2016. Guardiola sa dopustil obrovského priestupku a utiekol po celom lete domov do Nemecka.

Bol tiež rozrušený, že prezident Bayernu, Franz Beckenbauer, kritizoval tímovú hru ako príliš komplikovanú v dôsledku svojej napodobňujúcej polčasovej porážky Ligy majstrov Real Madrid v roku 2014.Dôverníci vysvetlili, že cítil, že jeho futbalové ideály boli v Mníchove vážne nepochopené. Bavarský klubový lekár Hans-Wilhelm Müller-Wohlfahrt sa stretol s nekonečnými čiarami nad opakujúcimi sa zraneniami hráčov. 73-ročný rezignoval na protest po takmer štyroch desaťročiach v klube v apríli – Rummenigge vzal Guardiola na stranu v dlhotrvajúcom spore – ale Kicker vo štvrtok oznámil, že nástupca Müller-Wohlfahrt, Dr Volker Braun, tiež vypadol s Guardiola cez poslednú prekážku pre Franck Ribéry. Francúz bude chýbať nasledujúcich ôsmich týždňov so svalovou slzou. Facebook Twitter Pinterest Kicker oznámil, že Pep Guardiola vypadol s klubovým docterom Bayernu Mníchov, Volkerom Braunom, za posledné zranenie Franck Ribéryho.Foto: Alex Grimm / Bongarts / Getty Images Niektorí trénerovia a niekoľko nemeckých kontingentov súkromne vyjadrili výhrady voči manažérovi, ktorý opustil tradičné fitness cvičenia pre cvičenie s loptou. Mohlo by to byť jednoduchá otázka zvyku: nie sú zvyknutí pracovať týmto spôsobom. Niektorí hráči vykonali mimoriadne zasadnutia vo svojom vlastnom čase, aby vykompenzovali vnímaný deficit, ktorý sa mohol preukázať ako kontraproduktívny. V uplynulých dvoch sezónach Bayernova výkonová úroveň po zimnej prestávke klesla a zranenia sa zhromaždili. Tak ako Guardiola náročné metódy a komplexná osobnosť vyčerpali klub, Bayern by bol stále pripravený prehliadnuť to všetko, aby ho viazal ešte niekoľko rokov. Taký bol dojem, ktorý urobil v čisto futbalových termínoch.Ale má ďalšie plány. Zdroje v blízkosti Guardiola trvajú na tom, že vždy má v úmysle odísť na konci svojej zmluvy, že neexistujú žiadne konkrétne dôvody, prečo odmietol novú dohodu. Teraz, keď je najpopulárnejší tréner hry ohlásil svoj odchod na konci sezóny, Bayern dúfa, že jeho trojročný stint môže ešte priniesť šťastný koniec. Keď bavoristi odhalili, že Guardiola prevezme z Heynckes, v januári 2013 boli hráči a oficiálny tréner pozvaní, aby dodali výšky päť mesiacov neskôr. Možno sa história môže zopakovať.