V deň, keď som sa stretol s Arthurom, pes, ktorý prechádzal džungľou, aby zostal pri mne

Som dobrodružný pretekár – beham, cyklom a kajakom v tíme, nepretržite po niekoľko dní. Myslím si, že to robí dobrodružstvo preteky najvyššou skúškou mysle a tela. Základné princípy sú pomerne jednoduché, ale logisticky komplikované: váš tím, zvyčajne tvorený troma mužmi a jednou ženou, musí dostať z A do B na bicykli, pešo, v kajakoch, niekedy zlaňovanie, niekedy horolezectvo alebo plávanie. Hodiny začínajú v prvý deň a nezastavia sa, kým nespadnete na trať alebo neprekročia cieľovú čiaru, niekedy o viac ako týždeň neskôr.

Existujú vytrvalostné preteky po celom svete počas celého roka v rámci Adventure Racing World Series, ale vrcholom roka je majstrovstvá sveta v novembri.To je, keď najlepšie tímy musia byť v absolútnej špičke svojej hry, pretože preteky sa konajú v niektorých z najzachovalejších terénov na svete – od púšte až po sneh – a sú dlhé 600 až 800 km (375 až 500 míľ). To znamená, že dokonca aj tí, ktorí dosiahnu najrýchlejšie časy, budú pretekať takmer 120 hodín alebo päť dní len na pár hodín spánku.

V roku 2014 sa majstrovstvá sveta uskutočnili v Brazílii. Moja skupina a ja sa chystáme pretekať 700 km (435 míľ). Odhaduje sa, že víťazi trvajú približne 110 hodín a končí na mieste, ktoré sa nazýva Mompiche na úrovni mora.Aj keby ste nepočítali ďalšie riziká jedovatých pavúkov a hadov, monzún, ľadu, džungle a bielej vody, bolo to náročné preteky. Môj tím a ja sme sa stretli s Arthurom, ktorý bol bude môj pes a môj najlepší priateľ, štyri dni do pretekov. Vtedy sme mali asi päťhodinový kumulatívny spánok a ja som vedel, že nemáme silu na to, aby sme prebehli v našom najlepšom prípade, ak sme sa aspoň na hodinu alebo dve nezastavili. Ďalšia etapa bola taká ťažká, že sme sa rozhodli, že budeme mať ďalšiu dávku bielkovín a uhľohydrátov, a tak som zahrial dve balenia maslových guľôčok s cestovinami. Prichádzali s vlastným termálnym rukávom, takže ste mohli vytvárať teplo okolo obalov a skončiť s niečím takmer ako správne jedlo.Tieto balíčky sú ekvivalentom päťhviezdičkovej večere vo svete dobrodružných pretekov.

Keď sme sa posadili, aby sme pripravili jedlo, všimol som si, že z rohu môjho oka vidím nehynúcu figúrku hromadou bicyklov na niekoľko metrov ďaleko. Bolo to bláznivý, otlučený pes. Stál úplne prázdny červenou košou na bicykel. Zdá sa, že na niečo čaká. Ľudia sa okolo neho frézovali, ale vyzeral úplne neprerušený všetkou činnosťou, ktorá bola len pár centimetrov od neho. Facebook Twitter Pinterest Dobrodružstvo karbonátky: sviatok pre hladných psov. Fotografia: Krister Göransson V Ekvádore som videl veľa túlavých psov, ale nikdy som ich nevšimol. Väčšinou boli to smutné bytosti, so zranenými nohami a chýbajúcimi ušami.Mohli by sa skákať a skákať, alebo by vykrútili, alebo by sa len zrútili v hromadnom spánku. Ale ja som nikdy nevidel psa s takouto prítomnosťou, takouto ticho. Bol veľký a pod blatom a špinou som si myslel, že je pravdepodobne zlatou farbou. Aj na diaľku som videl, že niektoré z bahna bolo krvou; on mal zlé rany, rovnako ako nečistoty na neho. Ale bol tak stoický, tak dôstojný, zachytil moje oko svojim zjavením pokoja.

Keď som sledoval, obrátil sa na moju cestu a čalúnil dopredu niekoľko krokov. Teraz som videl, že sa na mňa pozerá. Ešte pár metrov ďaleko, nebol žiadny rozruch; len sa díval. Pozrela som sa na ostatných. Zamerali sa na ich jedlo, na ich súpravu.Pozrel som sa na psa. “Ste v neporiadku, môj priateľ,” pomyslel som si. “Nesťažujete sa, ale ste zle.” Pozorne sa na mňa díval.

Nevedel som o psoch nič. Nikdy som nemal, nikdy som nechcel, ale mohol som vidieť, že tento pes bol nejaký zvláštny. Bolo to, akoby mal nejaký vnútorný pokoj, akoby vedel veci. Otvoril som guľôčku. Teraz sa oteplili a vyzerali dobre a dobre. Vložil som lžičku do masovej vnútra, vstal a presunul sa smerom k psovi. Pokračoval ďalej pri pohľade na mňa, keď som sa k nemu priblížil. Ani sa neprichádzalo bližšie ani neodchádzalo, len sa na mňa pozeralo. Mám trochu bližšie, a ja sa sklonil a položil lyžicu na karbonátky na zemi pred ním. Rozhodol som sa, že nie je dosť a pridal som ešte pred psa.

“Tu idete,” povedal som.Nakoniec sa na mňa zastavil a sklonil hlavu až k zemi. “Máte hlad, moja priateľka,” povedal som mu pod dychom. Nevedel som o psov nič. Nikdy som nemal, nikdy som nechcel, ale mohol som vidieť, že tento pes bol nejaký zvláštny. Už som videl, že veľa bahna bolo skutočne vysušené krvou a on mal rany po ňom. A keď sa na mňa pozrel, každú poslednú kvapku omáčky, som si všimol, že aj jeho uši sú zlé. Aj ja som ho cítil. Nebol to dobrý zápach. Potom som si myslel, aké ťažké musí byť byť v tejto krajine túlavý pes, závislý na dobrotivosti cudzincov. Dúfal som, že tento pes bude v poriadku.Odvrátil som sa od neho a vrátil som sa k ostatným.

Stalo sa tmavé a môj tímový kolega Simon, ktorý sa necítil dobre a bol v počiatočnom štádiu dehydratácie, robil s jeho súpravou pomalý pokrok, a tak som šiel pomôcť mu organizovať. Potom som dokončil balenie každého kusu svojich vlastných vecí, opatrne hromadiť vrstvy do batohu a robiť pracky. Ostatní sa chystali ľahnúť a odpočívať. “Dvadsať minút,” povedal som svojim kolegom. “A potom máme náš najväčší test zo všetkých.” O niekoľko hodín neskôr, späť vo vlaku, som viedol pochod. “Staffan?” Spýtal som sa svojho kolegu z prednej strany. “Ako to robíš?” “Nie je dobré,” povedal. “Koleno je zlé. Okrem toho by som mohol urobiť aj s kipom. “Znelo ospalý, keď hovoril. “Vezmem si tvoj balík,” povedal som.Zdá sa, že sa cítim silnejší a silnejší, a napriek tomu to bola trochu výplata, keď ma na bicykloch odvezol skôr. Facebook Twitter Pinterest Tím, ktorý prešiel na cieľovú čiaru s Arthurom. Fotografia: Krister Göransson. Zastavili sme sa pre mňa, aby som si vzal balík. A to bolo, keď som videl, ako sa blíži tvar, ktorý nás nasledoval. Bol to pes, ktorému som dal masové gule.

Otočili sme sa a opäť sme sa vydali. Stále sme robili dobrý pokrok a stále som sa cítil dobre, aj keď som nosil dva batohy. Potom sa trasa začala dostať muddier. A muddier. Rozhodla som sa, že budeme mať pauzu na to, aby sme mohli opraviť naše topánky a batohy. Tento ďalší kúsok bude veľmi ťažký, takže sme potrebovali, aby sme našu súpravu a naše topánky pevne uviazli.Za nami nebolo žiadneho náznaku žiadneho družstva, a tak sme sa na chvíľu usadili na niektorých kameňoch vedľa cesty. Naše lampy vytvorili svetlo pred nami, ako sme pracovali.

Keď som si vedomý pohybu na mojej strane, pozrel som sa. Bol to pes. Práve tam stál, celkom pokojne, hľadiac na cestu. “Hej, psík,” povedal som. “Nemal by si ísť domov?”

Pes otočil hlavu a krátko sa na mňa pozrel a potom sa pozrel späť na trať. Zrazu sa mi podarilo prekročiť názor, že nemal doma. Sklonil som sa trochu, aby som ho mohol vidieť do tváre. Pozoroval scénu cez polozatvorené oči. Keď som sa priblížil, pozrel sa okolo seba všade, ale na mňa.Takmer akoby som bol v rozpakoch na mojej dôkladnej kontrole.

“Čo sa deje, psík?” povedal som. “Pôjdeš s nami?” Potom sa znovu na mňa pozrel a pozrel ma do očí. Videl som, že jeho oči sú oranžové a okolo nich mal temnú čiaru. Ale tiež som mohol vidieť, aké strašné boli jeho rany.

Jeho kožušina bola matná a čierna. Myslela som na choroby a infekcie, ktoré pravdepodobne priniesol s ním. Ako keby čítal moje myšlienky, znovu sa na mňa pozrel, potom zamrkal a odvrátil sa. S jedným plynulým pohybom ležal predo mnou. Položil hlavu na labky, ako by sa usadil na chvíľu spánku. “Aký je tvoj plán, chlapec?” Povedal som mu a sklonil sa k nemu. “Ideme hlboko do džungle. Bude to ťažké. “Pes sa na mňa znova pozrel.Počula som, ako sa ostatní postavia na nohy, a začal som vstať.

O hodinu neskôr sme počuli skupinu športovcov, ktorí sa blížili zozadu. Boli jedným z tímov “krátkych kurzov”, tímov, ktoré nemajú obmedzenia pretekov na plný úväzok a majú skrátený konečný výsledok. Boli to ekvádorčania a vyzerali neuveriteľne svieži na naše oči, keď rýchlo a rozhodne brali blátom k nám. Keď sa s nami chytili, zastavili sa. Facebook Twitter Pinterest Tím bojuje o banku, Arthur v kufri. Fotografia: Krister Göransson Pozreli sa na Simona a samozrejme si uvedomili, aký zlý bol. Kapitán tímu nás požiadal v angličtine: “Pomôžeme vám, áno?” Prikývol som a nevedel, čo dokážu.Kapitán potom si vzal batoh a vytiahol fľašu energetického nápoja. “Tu,” povedal mi. “Máte to pre neho.” Nebolo to prvýkrát, čo bol kolega pretekár taký veľkorysý – kedysi som sa chystal prejsť z dehydratácie v púšti Utahu. Keď nám kapitán súpera Richarda Usshera priviezol, dal nám jedinú vodu, ktorú zanechal. “Tu máte,” povedal. Bol to skvelý okamih športového sprievodu, a tak to bolo.

Veľmi pomaly a postupne sme Simonovi darovali kvapalinu. Zdá sa, že po tom trochu upokojil a dokázali sme ho viesť cez bahno; Karen vpredu, nás tri za sebou, všetci, v tejto fáze, bojuje. Videli sme záblesky pobrežia cez stromy; ďalšia spoločnosť TA nebola príliš ďaleko.Nakoniec sme sa vynorili z hustého porastu džungle. Pri svetle blikajúc sme videli nejaké ramshackle domy a ďalšie rieky pred nami. Pomaly sme sa k nemu priblížili k rieky, okolo domov.

Jedna moja myšlienka bola dostať Simona do vody, aby ho ochladil. Niekoľko metrov ďalej dole bola žena s obrovskou hromadou oblečenia; ona ich plácala na skalách, triasala ich a vyháňala ich von. Šimona sme o pár metrov ďalej po brehu rieky a potom sme začali chodiť do vody a Arthur nás nasledoval.

S Staffanom sme použili naše ruky na nalievanie vody cez Šimona, nie na pitie, len na chladenie. Usmieval sa a zdalo sa, že cíti nejaký prínos. Dostali sme ho späť k brehu a pozreli sme sa na mapu, s doprovodom známeho hluku, ktorý Arthur pili. “Potrebujeme prekonať túto rieku.Ako to urobíme? “” No, má kanoe, “povedala som a pozrela sa na ženu, ktorá ju umývala. “Mohli by sme ju požiadať, aby nás tu riadila.” Karen vyzerala, ako by sme sa mali žartovať. Ale skutočne sa mi zdalo byť jedinou cestou.

Mierne váhavo odišla k žene, s tromi z nás a Arthurom za ním. Karen musel povedať ženke, aký bol chorý Simon, pretože som videla, že ju opatrne umyje späť na skalu a smeruje k jej kanoe – dlhá a jednoduchá loď s dostatočným priestorom pre nás štyri a ona. Prešli sme k nej a usmiali sme sa a usmiala a prikývla. Zdá sa, že je šťastná, a pomohla nám. Facebook Twitter Pinterest Arthur plával pozdĺž lode tímu.Fotografia: Krister Göransson Najprv sme umiestnili Simona do člna a podarilo sa mu ľahko položiť a potom za ním jeden po druhom. Arthur už skončil s pitím a nasledoval nás na kanoe. Keď sme sa skláňali nad Simonom, Arthur trochu kňučal. A potom, keď sa Staffan dostal do kanoe, začal ešte viac kňourať. “Čo máme robiť s Arthurom?” Povedal som. “Môže plávať,” povedal Staffan. “Som si istý, že môže plávať.” Ale videl som, že Arthur sa stále viac rozrušil ako prvý Karen a potom som nasledoval ostatných do kanoe. Arthur začal chodiť v agonizovaných kruhoch, keď žena zdvihla pádlo, dostala sa do kanoe a odtiahla nás. Medzi tým, že som sa pokúsila prikývnuť a usmiala sa, vďaka myšlienke na umývačke, som sa pozeral na Arthura na brehu.Teraz bol nahlas prekliaty a jeho kruhy boli stále väčšie a väčšie. Pozrel som sa na neho a snažil som sa, aby sa dostal do vody a prišiel za nami. “Poď, poď,” zistila som, ako sa mi dýcham. “Môžeš plávať, musíš byť schopný plávať.”

Teraz sme sa dostali ďaleko ďalej a práve som začal zúfúvať, keď Arthur náhle vyskočil na skalu s naším umývadlom. , Vyškriabal sa a takmer skĺzol, podarilo sa mu celú hromadu umývania vrátiť späť do rieky. Slabú vďaku za veľkú láskavosť, ktorú nám urobila, ale cítil som obrovskú rozkoš, keď sa rozstrel do vody a začal plávať po nás. Snažil som sa zostať pokojný a pokojný na lodi, ale veľa z mňa sa pozerá späť na Arthura, keď sa po nás usiloval.Očividne nebol šťastný plavecký a tak pomalý pokrok.

“Poďte Arthur,” zistil som, že som kričal: “Poď, môžeš to urobiť!” Teraz sme boli na polceste na pristávaciu plochu. Iba ďalších sto metrov ísť a Arthur stále plával. “Hej chlapec,” vykríkla Karen. “Takmer tam.”

Čoskoro sme boli len pár centimetrov od pristávacej plochy na druhej strane rieky. Keď sme pomohli vytiahnuť čln a vytiahnuť Simon von, bol som si vedomý toho, že Arthur mal len tri metre. Vyzeral úplne vyčerpaný; zdá sa, že sotva vedel, ako plávať, a tak vynaložil obrovské množstvo energie, snažiac sa zostať na hladine a pohybovať sa dopredu.Možno, keby nemal všetky tie karbonátky, nemohol to urobiť. Nakoniec sa dostal k brehu a vytiahol sa z vody vedľa nás, jeho mokrá kožušina spôsobila, že sa tváril tenký a podložený. Dali sme rozveseliť, ale vyzeralo to, akoby mu jeho nohy sotva mohli nosiť a akoby to dokázal, náhle padol na zem. Neskôr sa Arthur pozorne díval, ako som si odlúpol od moja bláta ponožky. Možno chcel, aby sa ubezpečil, že nikam nechodím – alebo možno len chcel, aby mi pripomenul, že je stále tam len v prípade, že by tam boli nejaké ďalšie šušky.